Patrzę na mapę Beskidu Żywieckiego. Wszędzie już byłam. Znam prawie każdy szlak, szczyt i rozciągające się z nich panoramy. Wiem jak strome są podejścia i jak smakuje ciasto w każdym z tutejszych schronisk. Czy w takim razie coś może jeszcze zaskoczyć w Beskidzie Żywieckim? 

Sprawdź ze mną!

Nasza trasa: Przełęcz Glinka – Hala Krawcula – Krawców Wierch – Gruba Buczyna. Powrót tą samą drogą.

Na Grubą Buczynę można dojść kilkoma szlakami:

  • niebieskim szlakiem od południa z Przełęczy Glinka na granicy polsko słowackiej
  • żółtym z Glinki, lub w dłuższej wersji z Soblówki
  • niebieskim ze Złatnej
    wszystkie trzy opcje spotykają się na Hali Krawcula, z której szlak na Grubą Buczynę prowadzi przez Krawców Wierch
  • możliwe jest też dojście na szczyt i dalej na Halę Krawcula z bacówką ze schroniska na Rysiance i na Hali Miziowej 

Przełęcz Glinka – Hala Krawcula z Bacówką PTTK Krawców Wierch
1h, szlak graniczny niebieski / szlak fioletowy, ok. 3 km

Wycieczkę zaczynamy na Przełęczy Glinka na granicy polsko słowackiej. Parking jest mały, a zimą część miejsc służy jako magazyn śniegu zgarniętego z drogi. Z samego parkingu do góry pnie się niebieski szlak graniczny w kierunku Krawców Wierchu, Grubej Buczyny i dalej Pilska i Babiej Góry. Chociaż umówmy się, że niebieski jest tylko na mapie. Na szlaku niebieskich oznaczeń prawie nie ma. A jeśli są to zatarte, słabo widoczne albo zasłonięte przez połamane drzewa. Lepiej kierować się namalowanymi na drzewach i słupkach fioletowymi kwadratami na białym tle.

Oznaczenie szlaku z Przełęczy Glinka na Halę Krawculę i Krawców Wierch
Uśmiechnięte fioletowe znaki. Obróżka pod kolor.

Początek to bardzo krótkie podejście bezpośrednio z parkingu, po którym wejdziesz na szeroką, górską drogę. Po przejściu nią kilkudziesięciu metrów szlak skręca znowu do lasu. Na tym odcinku niebieskie oznaczenia są jeszcze dobrze widoczne, ale i tak uważaj żeby nie minąć rozstajów. Ta część szlaku, aż do Hali Krawcula w całości prowadzi przez las. Nie ma punktów widokowych, przecinek, nic. Tylko drzewa i przesycone intensywnym zapachem świerków powietrze.

Szlak niebieski z Przełęczy Glinka na Krawców Wierch
Początek szlaku. Droga nad parkingiem i połamane przez wichury drzewa

Szlak zaczyna się łagodnie i chociaż suma podejść nie jest duża, to po chwili zaczyna ostrzej piąć się w górę. Podejście na pierwszy szczyt na trasie, Pientkulę (1043m) wymaga regeneracji za pomocą batonika. Wierzchołek jest zalesiony i nie ma na nim żadnego oznaczenia. Łatwo przejść i nie zauważyć, że oto zostaliśmy zdobywcami pierwszego dziś tysięcznika. 

Pientkula wznosi się mniej więcej w połowie drogi z Przełęczy Glinka do Hali Krawcula. Podejście jest charakterystyczne dla Beskidu Żywieckiego. Spore przewyższenie na krótkim odcinku daje się poczuć w nogach i przyspieszonym oddechu. Na szczęście po wejściu na szczyt trudności na szlaku praktycznie się kończą. Trasa nadal delikatnie się wznosi, ale dalsza wędrówka kosztuje nieporównywalnie mniej wysiłku.


Krawców Wierch z psem
Lasy na niebieskim szlaku z przełęczy Glinka na Krawców Wierch

Jedyna przecinka na szlaku Przełęcz Glinka – Hala Krawcula. Ośnieżony szczyt Pilska i bliżej Mechy

Szlak na Krawców Wierch z Przełęczy Glinka
Niebieski szlak na Krawców Wierch. Po drodze dużo połamanych drzew po marcowych wichurach

Hala Krawcula z Bacówką PTTK

Po 3 km wyjdziesz z lasu na rozległą, przykrytą śniegiem Halę Krawcula. Wiosną kwitną tu krokusy, a latem możesz leżeć w rozkołysanej, wysokiej trawie i patrzeć w niebo. Jeśli będziesz tu o świcie, towarzystwa dotrzymają Ci pasące się sarny. Hala Krawcula leży u stóp Krawców Wierchu, na jego północnym stoku. W jej dolnych partiach stoi sympatyczna bacówka, w której możesz przenocować z psem. Ta część Beskidu Żywieckiego nie jest bardzo popularna, więc nie spotkasz takich tłumów turystów jak na przykład przy schronisku na Rysiance albo Hali Miziowej.

I wiesz co jeszcze na Hali Krawculi jest tak dobre jak ciasto w bacówce?

Widoki.
Szczególnie na południe i zachód. Pięknie prezentują się tam grzbiety Małej Fatry i Worka Raczańskiego.

Panorama na południowy zachód Krawców Wierch
Krawców Wierch (Hala Krawcula). Panorama na południowy zachód.
Panorama Małej Fatry z Hali Krawcula
Panorama z Hali Krawcula w kierunku Małej Fatry
Opisana panorama Małej Fatry z Hali Krawcula i Krawców Wierchu

Hala Krawcula i Bacówka PTTK Krawców Wierch
Hala Krawcula. Na wysokości Muńcuła Bacówka PTTK Krawców Wierch
Mała Fatra z Krawców Wierchu
Zbliżenie na Małą Fatrę

Panorama Krawców Wierch na Wielką i Małą Rycerzową i Muńcuł
Widok z Hali Krawcula na południowy zachód na Worek Raczański: od lewej Rycerzowa Wielka i Rycerzowa Mała, po prawej Muńcuł

Opisana panorama z Hali Krawcula na Worek Raczański
i z opisem (zdjęcie można powiększyć)

Panorama z Hali Krawcula na północny zachód
Po kliknięciu na zdjęcie otworzy się powiększona panorama
Panorama z Hali Krawcula. Od lewej Beskid Żywiecki, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Śląski

Hala Krawcula, Widok na szczyty Grupy Lipowskiego Wierchu i Romanki
Hala Krawcula, panorama na północ. Na pierwszym planie szczyty Grupy Lipowskiego Wierchu i Romanki. Z tyłu ledwie widoczny grzbiet masywu Baraniej Góry i Skrzycznego

Hala Krawcula. Panorama na północ. W tle Beskid Śląski z charakterystycznie opadającym szczytem Skrzycznego
Hala Krawcula – Krawców Wierch – Gruba Buczyna
40 min, szlak graniczny niebieski / fioletowy 1,3km, 64m przewyższenia

Po widoczkach na Hali Krawcula, trzeba wrócić na niebieski szlak w kierunku Krawców Wierchu (1084m) i Grubej Buczyny (1132m) i znowu wejść do lasu. Szczyt Krawców Wierchu jest zalesiony i nieoznakowany, ale w przybliżeniu możesz przyjąć, że mijasz go na granicy lasu. Dojście na Grubą Buczynę jest łatwe. Szlak powoli pnie się do góry i dopiero ostatnie kilkadziesiąt metrów przed szczytem robi się strome. Na odcinku 1,5 km, przewyższenie to tylko 64m, więc idzie się prawie po płaskim.

Gruba Buczyna, Beskid Żywiecki
Podejście na Grubą Buczynę

Odcinek szlaku od Krawców Wierchu do Grubej Buczyny rzadko pojawia się w blogowych relacjach, a jeśli już to nikt nie wspomina o tym co tam można zobaczyć. No może poza tym, że szczyt jest zalesiony i nieciekawy. Jak to możliwe, jeśli ze stoku Grubej Buczyny rozciąga się szeroka na ponad 180 stopni panorama, obejmująca i to dosłownie cały szereg pasm górskich na wschód i południe?

Panorama ze stoku Grubej Buczyny. Od lewej Tatry Bielskie, Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie. Po prawej ośnieżone szczyty Niżnych Tatr i samotny najwyższy szczyt Gór Choczańskich Wielki Chocz …

Gruba Buczyna, podejście na szczyt. Panoramą w kierunku Małej Fatry
… i dalej ledwo wystające szczyty Wielkiej Fatry, okazała Mała Fatra i po prawej stronie charakterystyczny stożek Świtkowej i na skraju zdjęcia, za drzewami Wielka Rycerzowa w Beskidzie Żywieckim

Patrząc od wschodu widać stąd znajdujące się najdalej Gorce, Beskid Sądecki i Pieniny. Dalej Tatry Bielskie, Wysokie i Zachodnie. Niżne Tatry, Góry Choczańskie z samotnym Choczem, Wielką i Małą Fatrę, aż po Wielką Rycerzową w zachodniej części Beskidu Żywieckiego.

Dodając do tego prawie równie szeroką panoramę z oddalonej o 30 minut spaceru Hali Krawcula, która od zachodu do północy obejmuje Małą Fatrę, Beskid Żywiecki, czeski Beskid Śląsko- Morawski i Beskid Śląski, mamy widok niemal pełnej 360 stopniowej panoramy jak z najwyższych szczytów.

Najbardziej niepozorny szczyt Beskidu Żywieckiego okazał się przefantastyczną niespodzianką.

Zachwycająca panorama ze stoku Grubej Buczyny

Panorama Tatr ze stoku Grubej Buczyny
Tatry

Informacje praktyczne:

  • parking na Przełęczy Glinka jest mały, a zimą część miejsc parkingowych przysypana jest śniegiem. Miejsce nie jest bardzo popularne, ale i tak warto być wcześnie aby bez problemu zostawić auto.
  • bacówka na Hali Krawcula jest przyjazna psom. Można też z nim nocować. Opłata za psa to 15zł.
  • trasa jest łatwa, ale słabo oznakowana. Niebieskich oznaczeń prawie nie ma. Lepiej kierować się fioletowymi kwadratami na białym tle.

Trasa: Przełęcz Glinka – Hala Krawcula – Krawców Wierch – Gruba Buczyna. Powrót tą samą drogą

Długość trasy i czas przejścia: 9 km, 3h. Nam przejście zajęło około 5 h. Czas wydłużyło brnięcie przez śnieg i postoje na zdjęcia i podziwianie widoków.

Suma podejść: 400m 

Trasa z Przełęczy Glina, przez Halę Krawcula i Krawców Wierch na Grubą Buczynę

Fioletowe oznaczenia szlaku też nie są idealne

Parking na Przełęczy Glinka
Parking na Przełęczy Glinka
Share: