Panorama z Pilska na południowo zachodnią stronę

Spacer między kosówkami i klimat wysokich gór. Panorama ze szczytu na wszystkie strony świata. Widok na Tatry Wysokie i Niskie, Małą i Wielka Fatrę, Góry Choczańskie, Beskid Śląski, Żywiecki, Orawski a przy bardzo dobrej pogodzie nawet na Sudety. Tak, Pilsko w Beskidzie Żywieckim ma to wszystko czego trzeba, żeby po prostu iść, patrzeć i się zachwycać.
__

Na Pilsko, którego główny szczyt znajduje się po słowackiej stronie granicy można wejść z kilku miejsc:

    • z Przełęczy Glinne – szlakiem granicznym
    • z Korbielowa – do wyboru są 3 trasy,  wszystkie przebiegają przez Halę Miziową z psiolubnym schroniskiem i Górę Pięciu Kopców
    • zielonym szlakiem z Sopotni Wielkiej
    • granicznym szlakiem od zachodniej strony – z Rysianki, albo z Przełęczy Bory Orawskie lub z miejscowości Złatna Huta
    • dostępne są także dwie opcje tras ze Słowacji

Pilsko  z psem

Na szlakach raczej unikamy tłoku, dlatego najlepszy wydał nam się ten z Przełęczy Glinne. Omija Halę Miziową ze schroniskiem, jest dość łatwy, w miarę krótki, dostępny dla każdego psa i chyba trochę mniej popularny od pozostałych.
Niestety na wszystkich szlakach masywu Pilska jest duży ruch turystyczny, generowany przez potężny węzeł tras na Hali Miziowej i jedną z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Żywieckim. Jeśli zależy ci na pustym szlaku na Pilsko, to najważniejsza będzie godzina startu. Im wcześniej ruszysz w drogę, tym mniej osób spotkasz.

Na Przełęczy znajduje się polsko słowackie przejście graniczne z niedużym parkingiem. Wcześnie rano jest pusty, później może brakować miejsc. W razie czego po przejechaniu na stronę słowacką znajdziesz kilka zatoczek, gdzie da się zostawić auto. Podróżując samochodem nie masz wyjścia, po zdobyciu Pilska musisz wrócić do punktu startu. Możesz cofnąć się tą samą drogą, albo tak jak my zrobić pętlę i urozmaicić sobie powrót zahaczając 0 Halę Miziową i Rezerwat Pilsko.

Na Przełęcz Glinne możesz dotrzeć także PKSem lub prywatnym busem na przykład z Korbielowa albo Żywca. Bez samochodu masz mnóstwo innych możliwości zejścia z Pilska oprócz powrótu na Przełęcz. Możesz zejść do Sopotni albo do Korbielowa lub wędrować dalej na zachód w stronę Rysianki i szlaków biegnących przez najpiękniejsze hale Beskidu Żywieckiego.

No to idziemy.

Nasza trasa: Przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców – Pilsko – Góra Pięciu Kopców – Hala Miziowa – Rezerwat Pilsko – Przełęcz Glinne

Początek szlaku, zaraz po opuszczeniu Przełęczy Glinne

Przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców
2 godz 20 min, szlak czerwony i niebieski

Na Przełęczy Glinne zaczynają się dwa szlaki, czerwony do Hali Miziowej po polskiej stronie granicy i niebieski słowacki, który prowadzi bezpośrednio na Górę Pięciu Kopców, skąd jest już tylko kilka minut, nareszcie po płaskim! na Pilsko. Jeśli ruszasz na szlak z polskiej strony na początku trzymaj się czerwonego szlaku na Halę Miziową, a gdy dołączy do niego niebieski ze Słowacji zapomnij o czerwonym i wędruj dalej zgodnie z niebieskimi oznaczeniami. Czerwony skręci w kierunku Hali po około 2,5 km wędrówki.

Przez większą część drogi na Pilsko będzie ci towarzyszyć cień Babiej Góry. Za każdym razem gdy się odwrócisz, nad ścieżką którą podążasz, w prześwicie między drzewami zobaczysz magiczną Królową Beskidu. Na wyciągnięcie ręki.

Babia Góra z niebieskiego szlaku na Górę Pięciu Kopców

Mniej więcej do odejścia czerwonego szlaku na Halę Miziową trasa łagodnie pnie się w górę i tylko chwilami strome podejścia potęgują zadyszkę. Dalej jest trudniej. Szlak raźniej pnie się w górę. Momentami zmierzysz się z całkiem ostrymi podejściami i pełnym wzgardy wzrokiem swojego psa, w którym wyraźnie dostrzeżesz drwinę z prób ustabilizowania akcji serca i niedotrzymanych obietnic. Znasz to? Kondycja sama się nie zrobi, od poniedziałku będę ćwiczyć z Ewą Chodakowską. Na pocieszenie zdradzę, że w sezonie pokrzepisz nadwątlone siły jagodami z  gigantycznych krzewów, które rosną przy szlaku.

 

Im wyżej tym szlak staje się bardziej kamienisty, ale nadal jest znośny dla psich łap. Z wysokością zmienia się roślinność i na podejściu na Pilsko można poczuć klimat wypraw w wyższe góry. Las stopniowo karleje, a jego miejsce zajmuje kosodrzewina otwierając widok na Tatry.

Gdy w końcu dotrzesz do Góry Pięciu Kopców (1535m) panorama z jej szczytu da ci przedsmak tego co zobaczysz z Pilska. Tutaj, na Kopcach u twoich stóp rozciąga się rozległa przestrzeń Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego, a na południowym zachodzie jak magnes wzrok przyciągają odległe szczyty Tatr. Jest pięknie.

Góra Pięciu Kopców – Pilsko
10 min, zielony szlak

Na Górze Pięciu Kopców oznaczenia są mało precyzyjne. Na słowackiej tabliczce informacyjnej widnieje napis Pilsko, Hranica 1535m, ale to nie jest jeszcze TO Pilsko. Niebieski szlak, którym tu dotarliśmy biegnie dalej wzdłuż granicy, a oprócz niego pojawia się zielony, którym wędruje się jeszcze 10 – 15 minut na Pilsko, oraz schodzące na Halę Miziową czarny i żółty . Zielony szlak to spacer między kosówkami, kończący się na rozległym, płaskim szczycie Pilska (1557m).

Widoki stąd są bajeczne. I jakkolwiek bym się nie starała, nie opowiem ci o tym piękniej niż Zdzisław Kaczmarczyk w artykule z 1938! roku z czwartego rocznika magazynu „Ziemia”. Posłuchaj.

Pilsko niesłusznie nie cieszy się tak wielką sławą, jakiej zażywa Babia. Mało jej przecież ustępuje, a jest górą od niej tak różną i oryginalną, że posiada swój właściwy wdzięk pilszczański. Imponuje przede wszystkim wysokością swoich 1557 m. z dumnie wznoszącą się kopułą nad sąsiednie wierchy. […]

Wszystko ściele się nam u nóg lub sinieje po dalach. Od zielonych równi orawskich, pociętych potokami na działy z bliźniaczymi białymi wieżami kościołów wstają na południu Tatry. Wysokie zbite w gromadę i wyniośle oddalone — Zachodnie, wyolbrzymione i długie. Przy zachodzie słońca widać w nich każde załamanie skalne, każdy płat śniegu. Na prawo od leżących w mgłach i utopionych w bagnach borów orawskich, ponad zielonymi wałami Magóry wita nas samotny wysoki Chocz nad Kubinem. Niedaleko nagłym skokiem podnosi się z ziemi poszarpany mur Małej Fatry z turnią Rosudca, kopułami Stohu i Krywania. Za tym wszystkim sinieją Niskie Tatry, Wielka Fatra, Rajeckie wierchy i całe morze szczytów Słowacji. Ten widok na południe ze szczytu Pilska jest niezapomniany.

Na wschodzie stoi olbrzymia Babia, wznosząca swój rudy grzbiet nad olbrzymie lasy. Trudno opisać te wszystkie pozostałe szczyty, te Racze, Baranie, Skrzyczne, te gronie śląskie, wadowickie, kalwaryjskie i makowskie. Zadziwia nas olbrzymi dół kotliny żywieckiej zamkniętej murem Beskidów z łagodną bramą wilkowicką, z poza której przegląda już nizina śląska. Wszystkie ścieżki i szczyty, którymi dążyliśmy na Pilsko, są tuż u stóp i wydają się śmiesznie małe.

Czy ktoś jeszcze dziś umie tak pisać o górach? No powiedz?

Panorama z Pilska na południowy zachód. Po lewej Mała Fatra, po środku i po prawej Beskid Orawsko Żywiecki

Pilsko, panorama na Beskid Śląski i Żywiecki

I na północny zachód. Po prawej w tle, charakterystyczny opadający z jednej strony stok Skrzycznego w Beskidzie Śląskim

Panorama z Pilska od wschodu do zachodu

Panorama z Pilska na południe. Od lewej Tatry Wysokie. Na środku samotny Chocz w Górach Choczańskich, za nim Niskie Tatry i Wielka Fatra. Po prawej Mała Fatra. Na nie tak znowu wysokim szczycie Pilska możesz poczuć się jak na czubku świata.

Pilsko – Góra Pięciu Kopców – Hala Miziowa
zółty szlak 36 min 2,2km lub czarny 26 min i 1,9km

Na Przełęcz Glinne możesz zejść tą samą drogą lub zaplanować pętlę.  W obu przypadkach z Pilska trzeba cofnąć się zielonym szlakiem do Góry Pięciu Kopców. Jeżeli chcesz wracać po swoich śladach, wybierz tam niebieski szlak, który sprowadzi cię do miejsca startu.

Jeśli wolisz zrobić pętlę, droga będzie prowadziła przez Halę Miziową i Rezerwat Pilsko i wydłuży wyprawę o około 20 minut. Z Kopców masz do wyboru jeden z dwóch szlaków na Halę – czarny lub żółty. Czarny jest stromy, szerszy, krótszy i korzysta z niego więcej osób.

Żółty jest trochę dłuższy i trudniejszy, ale dzięki temu prawie pusty. Rozwija się częściowo między kosówkami, a niżej w lesie. Jest piękny sam w sobie. Nie ma z niego zbyt dużo widoków choć momentami otwiera się panorama na Tatry. Co z tego, jeśli uważanie na korzenie i kamienie jest na tyle absorbujące, że w ogóle nie myśli się o zadzieraniu głowy do góry.

Żółty szlak choć bez porównania ciekawszy od czarnego, może się okazać trudny dla niektórych psów.

Żółty szlak z Góry Pięciu Kopców na Halę Miziową. Pierwszy raz zdarzyło się nam w Beskidzie, że trzeba było Zazę znosić na rękach z jednego ze stopni.

Żółty szlak z Góry Pięciu Kopców na Halę Miziową

Żółty szlak bliżej Hali

Schronisko na Hali Miziowej jest przyjazne psom. Można wejść z nimi do środka, żeby coś zjeść, można też z futrem przenocować  (15zł / doba).

Odwieczne pytanie: – Będziesz to jadła? Schronisko na Hali Miziowej

Zabudowania koło schroniska na Hali Miziowej

Hala Miziowa przez Rezerwat Pilsko do Przełęczy Glinne
1 godz 15 min, czerwony szlak

Po wypiciu herbaty w schronisku na Hali dostaniesz się do Przełęczy Glinne podążając bardzo przyjemnym i łatwym czerwonym szlakiem przez Rezerwat Pilsko. Powrót zaczyna się krótkim, ale bardzo stromym zejściem po stoku, wzdłuż trasy wyciągu. Z psem który ciągnie  na smyczy nie będzie łatwo.

Zejście z Hali Miziowej do Rezerwatu Pilsko z widokiem na Babią Górę

Po kilkudziesięciu metrach stromizny trasa się wypłaszcza skręcając do Rezerwatu. Uwaga! Z jednej strony szlaku tablice informują, że do Rezerwatu Pilsko nie wolno wprowadzać psów, z drugiej, że można ale muszą być na smyczy i w kagańcu.

A sama ścieżka przez Rezerwat Pilsko jest wiosną przepiękna. Wędruje się lasem prawie po płaskim i wszystko, ale to dosłownie wszystko jest zielone. Stare 300 letnie drzewa i ogromne krzaki jagód wyrastające do pasa, mają ten sam intensywnie jasnyzielony odcień. Jakby ktoś w żywym lesie poprzesuwał suwaki photoshopa i ustawił +100 do nasycenie zieleni.

Fragment czerwonego szlaku z Hali Miziowej do Przełęczy Glinne przez Rezerwat Pilsko

Po opuszczeniu rezerwatu, czerwony szlak dołącza do niebieskiego na wysokości Lasu Suchowarskiego w miejscu, które mijaliśmy kilka godzin temu, na początku podejścia na Pilsko. Stąd jeszcze maksymalnie godzinę schodzi się znaną już częścią szlaku do Przełęczy Glinne.

Trasa: Przełęcz Glinne – Góra Pięciu Kopców – Pilsko – Góra Pięciu Kopców – Hala Miziowa – Rezerwat Pilsko – Przełęcz Glinne

Długość trasy i czas według map: 11,8 km,  4 godz, 20 min. Nam trasa zajęła 6 godz, 45 min bez czasu na herbatę w schronisku, ale z postojami na zdjęcia,  podziwianie widoków i odpoczynek dla Zazy.

Suma przewyższeń: 787 m

Pilsko i Hala Miziowa - przewyzszenia

Trudności: Szczyty masywu Pilska rozciągają się na dużej powierzchni, a wysokie kosówki tworzą skomplikowany labirynt ścieżek. Przy mglistej pogodzie i złej widoczności możesz mieć kłopot w orientacji, odnalezieniu szlaków i bezpiecznym zejściu w niższe partie góry. Pilsko jest pod tym względem wymagające, zdarzały się tu wypadki śmiertelne.
Na żółtym szlaku na Halę Miziową niektóre psy, szczególnie te o krótkich łapkach mogą mieć kłopot z pokonaniem wysokich stopni z poplątanymi korzeniami. Zaza była znoszona na rękach w jednym miejscu. Żeby całkowicie uniknąć tego rodzaju trudności, można wybrać zejście czarnym szlakiem.

Woda dla psa z topniejącego śniegu pojawia się okresowo w górnych partiach masywu Pilska i przy schronisku na Hali Miziowej. W Rezerwacie Pilsko płynie stały strumień.

Share: